migawka w aparacie fotograficznym

Czas otwarcia migawki

Posted on Posted in fotografia

Czas otwarcia migawki jest jednym z trzech filarów fotografii, do dwóch pozostałych możemy zaliczyć ISO i przesłony. Czas otwarcia migawki jest niezwykle ważny, kiedy wychwycić magiczne chwile. Jest również odpowiedzialny za tworzenie efektów dramatycznych albo poprzez zamrażanie lub rozmycie ruchu.

Szybkość migawki znana jest również jako „czas ekspozycji” i oznacza długość czasu otwarcia migawki. Dzięki temu możemy zrobić zdjęcie w ruchu. Jeżeli szybkość migawki jest mała, to możemy stworzyć niesamowity efekt, zwany „rozmyciem ruchu”, gdzie poruszające się obiekty są zamazane wzdłuż kierunku ruchu. Efekt jest często wykorzystywany w ogłoszeniach samochodów i motocykli, w których poczucie prędkości i ruchu są przekazywane widzowi poprzez celowe rozmycie poruszających się kół.

Długie czasy otwarcia migawki są również używane do fotografowania błyskawic lub innych obiektów w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu na statywie. Fotografowie krajobrazowi celowo używają długiego czasu naświetlania, aby stworzyć wrażenie ruchu na rzekach i wodospadach, przy czym wszystko inne jest już na fotografii mniej ostre. Ruch może być również zamrożony w takim stopniu z użyciem lampy błyskowej aparatu, nawet przy małych prędkościach otwarcia migawki. Wszystkie wymienione wyżej efekty osiąga się poprzez proste kontrolowanie czasu otwarcia migawki.

zobacz stronę http://automocni.pl/

Podsumowując działanie długiego czasu otwarcia migawki zamraża, natomiast wolne czasy otwarcia migawki stwarzają efekt ruchu. W ten sposób stworzyć idealne zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *